83030: Porovnání verzí
Řádek 60: | Řádek 60: | ||
=== Detail nároku na stipendium === | === Detail nároku na stipendium === | ||
+ | |||
+ | Tento blok obsahuje podrobné zdůvodnění, proč student má nebo nemá nárok na prospěchové stipendium, v tomto bloku lze zvolit bakalářské studium, ze kterého se bere rozhodný úsek, a nakonec v tomto bloku jsou vidět všechny klasifikované předměty z rozhodného úseku, ze kterých se počítá vážený průměr, v podobě, aby uživatel dokázal snadno ověřit správnost výpočtu váženého průměru. | ||
[[Kategorie:Help]] | [[Kategorie:Help]] |
Verze z 13. 2. 2012, 17:03
83020 - Prospěchová stipendia ČVUT
Formulář slouží k přípravě prospěchových stipendií na ČVUT.
Základní pojmy
- Rozhodný úsek - období (semestr nebo dvojice semestrů), za které se počítá vážený průměr, na jehož základě se přiznává prospěchové stipendium.
- Výplatní termín - datum určené k výplatě stipendia.
- Rozhodný den - den, k němuž se určuje, zda student splňuje ostatní podmínky pro přiznání stipendia (studijní stav, forma studia).
Pracovní postupy
Na ČVUT se prospěchové stipendium vyplácí buď jednorázově nebo v pravidelných měsíčních splátkách. Proto rozlišujeme dva druhy výplatních termínů:
- jednorázový nebo první výplatní termín, u kterého se počítá nárok studenta na stipendium z váženého průměru v rozhodném úseku;
- další výplatní termín, kde se za základ nároku bere předchozí termín a kontroluje se jen, zda příjemce studia ještě studuje v prezenční formě studia.
Na fakultách, kde se stipendium vyplácí jednorázově, se vždy použije jen první druh výplatního termín - vážený průměr se počítá vždy. Na fakultách, kde se stipendium vyplácí měsíčně, se první druh (s výpočtem váženého průměru) použije jen pro první splátku stipendia, na druhou a další splátku bude použit druhý druh výplatního termínu.
Příprava jednorázově vypláceného stipendia
- V přehledu výplatních termínů založte nový termín. Přejdete na detail výplatního termínu.
- V detailu termínu doplňte všechny atributy výplatního termínu nutné pro výpočet prospěchového stipendia. Úplnost vyplnění můžete ověřit pomocí tlačítka "Kontrola úplnosti termínu". Ve zobrazeném okně si přečtete, co chybí doplnit.
- Je-li termín úplný, je přístupné tlačítko "Výpočet stipendia". Po jeho stisknutí se spočte pro každého studenta fakulty, zda má nebo nemá nárok na prospěchové stipendium.
- Je-li termín úplný, můžete přejít na přehled studentů - nároků na stipendium. Pokud dosud neproběhl výpočet stipendia, provede se nyní. Výsledek výpočtu je uveden u každého studenta a může být pro jednotlivého studenta trojí: stipendium se přiznává, stipendium se nepřiznává a nárok nelze jednoznačně stanovit. Nárok nelze jednoznačně stanovit v případě, že student navazujícího magisterského studia má pobírat stipendium za předchozí bakalářské studium a takových bakalářských studií je nalezeno víc. Pak musí uživatel určit, které bakalářské studium se má vzít jako základ pro výpočet váženého průměru.
- Z přehledu studentů - nároků na stipendium - lze přejít na další blok: detail nároku. V detailu jsou podrobně uvedeny důvody, proč student má či nemá nárok na stipendium, je možno mu i nárok ručně upravit a lze tu i určit předchozí bakalářské studium, pokud jich existuje víc.
- Jakékoliv úpravy nároků na stipendium zneplatní předchozí výpočet a výpočet stipendia je nutno provést znovu po návratu do bloku výplatního termínu (detail termínu). Při výpočtu se berou v úvahu ruční úpravy a mají přednost před automaticky počítaným nárokem.
- Jsou-li všechny úpravy hotovy, termín je úplný, výpočet stipendia byl proveden a každý student má jednoznačně určeno, ze kterého studia se bere rozhodný úsek pro výpočet váženého průměru, lze z bloku "detail termínu" stipendia odeslat do FISu. Před odesláním do FISu se zobrazí obrazovka se souhrnem stipendií (kolik stipendií se vyplácí a v jaké celkové výši). Pokud uživatel odsouhlasí tyto souhrnné informace, jsou platební příkazy přeneseny do FISu a zároveň je výplatní termín uzavřen a nelze v něm dělat žádné změny.
Bloky formuláře
Přehled výplatních termínů
V prvním bloku vidíte přehled výplatních termínů stipendií (co řádek, to výplatní termín). Na začátku řádku je barevný čtvereček, který zobrazuje stav výplatního termínu:
- červený - Z - Založen. Termín je založen, ale není dosud připraven k výplatě.
- zelený - P - Připraven k výplatě. Termín je připraven k výplatě (jsou vyplněny všechny údaje, proběhl výpočet stipendia, jsou rozhodnuty všechny nejednoznačnosti).
- černý - U - Uzavřen. Termín byl již odeslán do FISu.
V přehledu termínů můžete založit nový termín nabo vytvořit nový termín kopií z jiného termínu. V obou případech přejdete do bloku "Detail výplatního termínu", kde vyplníte všechny potřebné údaje.
Detail výplatního termínu
V bloku "Detail výplatního termínu" sepíšete všechny atributy termínu informace podstatné pro výpočet stipendia a odeslání příkazů do FISu. Zejména
- rozhodný úsek (jeden nebo dva semestry), za který se počítá vážený průměr;
- datum výplaty stipendia
- intervaly váženého průměru pro různě vysoké částky
- celková částka na stipendia nebo částky pro jednotlivé intervaly váženého průměru
Další údaje potřebné pro výpočet a výplatu stipendií jsou uvedeny v parametrech KOS.
Přehled studentů - nároků na stipendium
V tomto bloku vidíte všechny studující studenty fakulty a pro každého z nich výsledek výpočtu stipendia. Výsledek je shrnut v jednoznakovém sloupci STAV, který může nabývat těchto hodnot:
- A (zelený podklad) - student má nárok na stipendium;
- N (červený podklad) - student nemá nárok na stipendium;
- W (žlutý podklad) - varování, že o nároku studenta nelze jednoznačně rozhodnout bez zásahu uživatele.
Kromě toho je na řádku vidět částka stipendia a informace, zda byl řádek ručně upravován. Pro podrobnější informace o nároku studenta přejděte na další blok "Detail nároku na stipendium".
Detail nároku na stipendium
Tento blok obsahuje podrobné zdůvodnění, proč student má nebo nemá nárok na prospěchové stipendium, v tomto bloku lze zvolit bakalářské studium, ze kterého se bere rozhodný úsek, a nakonec v tomto bloku jsou vidět všechny klasifikované předměty z rozhodného úseku, ze kterých se počítá vážený průměr, v podobě, aby uživatel dokázal snadno ověřit správnost výpočtu váženého průměru.